TELEFON:

+48 600 630 215

 

EMAIL:

ZLYPRAGAWARSZAWA@GMAIL.COM

 

 ADRES: 

03-450 WARSZAWA

Ratuszowa 11 pok. 434

HOME

O NAS

GALERIA

ZAPISY

KRONIKA

KONTAKT

19 lutego 2020

Tuż po obozie zimowym, na dłuższe podsumowanie swoich pierwszych miesięcy pracy w Pradze dał się namówić trener Marcin Malinowski, który w naszym Klubie zajmuje się szkoleniem drużyny Tramkarek. Zapraszamy do lektury:

 

Przełom rund wiosennej i jesiennej to czas podsumowań i planów w każdym klubie piłkarskim. Dla mnie to też szczególne podsumowanie ze względu na to, że pracę w z zawodniczkami w Pradze rozpocząłem na przełomie sezonu 2019/2020, czyli  tak naprawdę pracuje z nimi jedną rundę. Muszę także zaznaczyć, że to całkowicie inny charakter pracy, w porównaniu do klubu w którym wcześniej pracowałem . W poprzednim miałem do czynienia stricte ze starszymi zawodniczkami (seniorkami). Właśnie to doświadczenie, które zdobyłem między innymi pracując z nimi, z niektórymi trenowałem od kategorii młodziczek, pozwoliło mi na zdobycie mega nauki. Dodatkowo możliwość jaką dostałem przy pracy z kadrami wojewódzkimi mogłem wykorzystać przy tej kategorii wiekowej.

 

Pierwszy turniej w Tomaszowie Mazowieckim był dla mnie wielkim sprawdzianem. Byłem dla moich zawodniczek obcy, nie wiedziałem jakie mają przyzwyczajenia, jak się zachowują, jakie mają umiejętności, na jakich pozycjach grają, jakie mają atrybuty i najważniejsza sprawa… szybko musiałem nauczyć się ich imion, z czym zawsze mam problem. Zawodniczki w tym wieku potrafią ugrywać swoje: „Nowy trener, hmm… to może zmienię pozycję? może dłużej pogram? my tu pokażemy, że jesteśmy górą!” Jednak... okres aklimatyzacji z jednej i z drugiej strony przebiegł szybko, i co ważne, naprawdę bez większych spięć i konfliktów. Już w sierpniu byliśmy wspólnie na obozie, który przepracowaliśmy bardzo dobrze. Zawiesiłem dziewczynom wysoko trenerską poprzeczkę, ale grupa jest na bardzo równym poziomie piłkarskim i posiada potencjał, który można wykorzystać.  

 

Do sezonu byliśmy przygotowani i zmotywowani. Wytyczyliśmy sobie wspólne cele, nie tylko piłkarskie, ale też prywatne, między innymi odpowiednie miejsce i awans do CLJ U15, przystąpienie do rozgrywek futsalowych i awans na MMP U14. Na dziś obydwa te cele zostały zrealizowane. Awans do CLJ U15 uzyskaliśmy z drugiego miejsca, a awans na MMP U14 z trzeciego po dwuetapowych eliminacjach z 18 zespołów, które startowały we wszystkich eliminacjach.

 

Może to nie wszystkim się podoba ale,  prócz celów piłkarskich, w tym wieku wychodzę z założenia że zawodniczki mają czerpać naukę i przyjemność z uprawiania sportu. Zawodniczki muszą zrozumieć,  że piłka nożna to nie tylko „łupanie w gałę”, ale również wiele innych czynności prewencyjnych takich jak basen, rolowanie, ćwiczenia w domu, dodatkowe zajęcia, systematyczność w szkole i w życiu domowym. Mają nauczyć się także przegrywać, bo „sport ma je przygotować do przyszłego dorosłego życia, w którym już nie jest tak kolorowo”.

 

Zwracam też uwagę na to, żeby dziewczyny nie korzystały za dużo z telefonów, z czym w dzisiejszych czasach nie jest łatwo się pogodzić. Staram się ograniczać kontakt zawodniczek z telefonami, a ostatni obóz pokazał, że już przechodzą łagodniej i potrafią wykorzystać wolny czas na granie w gry, rozmowy, komunikację, że jednak jest życie poza cyberświatem :-)

 

I tak właśnie doszliśmy do przełomu rund. Za nami dobrze przepracowany obóz zimowy, na którym wszystkie zawodniczki były bardzo zaangażowane w ćwiczenia. Czas na obozie poświęciliśmy na przygotowania motoryczne i techniczne. Przed nami przygotowanie taktyczne.

 

Pomimo tego, że okres hali nakłada się nam okresem trawiastym, to postaramy się pogodzić obydwa rodzaje piłki nożnej. Przed nami jeszcze dwa sparingi z mocniejszymi drużynami, a później na początku marca MMP U14 w Rybniku, na których powalczymy o miejsca 1-4 i który zakończy okres rozgrywek halowych.  Bardzo szybko będziemy musieli przeskoczyć i przestawić na grę na trawie. W tych rozgrywkach również wyznaczyliśmy sobie cel by osiągnąć w klasyfikacji końcowej miejsce w pierwszej czwórce.

 

Wiem, że wszystkie założone cele są możliwe do zrealizowania, bo mam drużynę bardzo zdolnych i ambitnych zawodniczek. Zakładam podniesienie im jeszcze wyżej poprzeczki treningowej, bo wiem, że jest je na to stać. Pokazują to ich wyniki, a chyba najbardziej osiągane cele, które sobie same wyznaczyły. Między innymi cztery zawodniczki są regularnie  powoływane na konsultacje szkoleniowe organizowane przez PZPN – takie jako WAMO, ZAMO i JAMO. Osiem, dziewięć zawodniczek dostaje powołania do kadry Mazowsza U14 i to nie jest przypadek. Niektóre z nich takich powołań nie dostawały i tylko dzięki ciężkiej pracy na treningach doprowadziły do spełnienia swoich marzeń.

 

Co mnie cieszy?  To, że edukacja, wpajanie im wartości sportowych, wskazywanie odpowiedniego kierunku daje efekt. Każdy z nas trenerów musi widzieć, że to nie jest praca na pięć minut. Budowanie świadomości i jedności w zespole trwa latami, to proces bardzo długi. Cieszy mnie to, że w ostatnim czasie przychodzą lub piszą zawodniczki – „Trenerze marzyłam o tym żeby zagrać, pokazać się choć raz na konsultacjach i dzięki swojej pracy osiągnęłam cel” , „ Trenerze nie mogłam przyjść na trening, ale dziś pobiegałam” i screen z biegania,  „ nie mogłam być, ale robiłam rolowanie i motorykę”

 

Cieszy mnie też wiele innych rzeczy, które mają mega znaczenie m.in. współpraca z rodzicami. Są zaangażowani w pracę w klubie, kibicowanie i pomoc. Może nie zawsze to wygląda tak, jakbym sobie wyobrażał,  ale każdy potrzebuje czasu na dotarcie się i w tym widzę także mega pozytywy.

 

Na koniec napiszę do Was Zawodniczki: To, że macie wyniki i idziecie do przodu, nie oznacza, że mamy się zatrzymać. W sporcie tak naprawdę nie ma końca osiągania sukcesów. Jest to droga pod górę, gdzie nigdy nie widać szczytu, ale z każdym podejściem wyżej osiągacie sukces. Żeby być cały czas na tej drodze i się nie zatrzymać, a tym bardziej cofać i móc oglądać coraz piękniejsze widoki, trzeba jeszcze więcej pracować i podnosić sobie samym poprzeczkę. My na pewno będziemy to robić, aby wspólnie osiągnąć założone cele i odnieść wymarzony sukces. Wspólnie jako DRUŻYNA!

 

 

Dziękujemy Trenerowi Marcinowi za przygotowanie podsumowania i życzymy powodzenia w nadchodzącej rundzie!

 

Trenerskie podsumowanie rundy Trampkarek